Rudolf Fila

* 19. 7. 1932, Příbram na Moravě (Brno-venkov), Česká republika (Czech Republic)
11. 2. 2015, Bratislava (Bratislava), Slovensko (Slovakia)
pedagog, ilustrátor, grafik, malíř

 

národnost: česká
pohlaví: muž

Rudolf Fila
Bez názvu
1994
akryl
papír
90 x 140
Rudolf Fila
1. - Láska J. Neyovej
1965
kresba
karton, tuš
310 x 190
Rudolf Fila
Noc II.
1961
lavírování
karton, tuš
610 x 430
Rudolf Fila
6. - Láska J. Neyovej
1965
kresba
kvaš, papír, tuš
330 x 200
Rudolf Fila
Pocta van Goghovi II.
1987
malba
olej, plátno
105 x 105 cm
Rudolf Fila
Pocta Velázquezovi
1987
malba
deska, olej
31,5 x 21,5 cm

heslo:
V šesťdesiatych rokoch začal vyučovať na bratislavskej Škole umeleckého priemyslu, kde zotrval tridsať rokov. Táto škola sa bezpochyby stala fenoménom aj vďaka nemu. Budovanie vlastného výtvarného programu bolo súbežné s budovaním programu učebného, lebo tu našiel pole neorané. Filova veľkosť umelecká sa vzácne pretavila vo veľkosť pedagogickú. Niekdajšie takmer nekoncepčné vyučovanie typu „malá akadémia“ sa Filovou zásluhou postupne mení v jasný program, postavený na bauhausovskom princípe. Encyklopedické vedomosti, obrovský prehľad v každom umení, nápaditosť, zmysel pre dobrodružstvo tvorby, dôslednosť v experimente, zmysel pre hru a humor, fantázia v každodennosti, ale aj kritické myslenie a irónia mu boli v tomto heroickom úsilí nápomocné. Vďaka súdržnosti pedagógov a vedenia patrila škola aj v neskorších normalizačných rokoch medzi ostrovčeky slobody, lebo isté bohémstvo strpeli aj komunistickí úradníci. Pisateľ týchto riadkov mal šťastie, že v začiatkoch Filovej pedagogickej kariéry patril k jeho žiakom a neskôr ku kolegom pedagógom.
Filove rané obrazy Čo dokáže mesiac, Moji priatelia, Lúka zakvitla, Predjarie sú aj našimi piesňami mladosti. Neskoršie vrcholné obdobie sme už mohli sledovať intímnejšie ako kolegovia, i keď pedagóg sa u Filu nezaprel nikdy.
Tento jeho dar nebol ani zďaleka využitý, a to, paradoxne, najmenej v slobodných podmienkach. Keď dnes počúvame silácke reči o školských reformách, o tom, že žiak má byť vedený k samostatnosti, k tvorivosti, k slobodnému mysleniu, chce sa nám zakričať: To už bolo, len ste si to nevšimli! Určite to potvrdia Filovi žiaci, ktorých je neúrekom a ktorí svorne spomínajú na ono obdobie ako na najdôležitejšie i najkrajšie roky svojho života.
tyzden.sk, 28.06.2017