Zbyněk Prokop: „Partitúry“, 1980 – 2022
typ výstavy: autorská
místo konání: Galéria umelcov Spiša
termín: 2023/04/05 - 2023/07/16
poznámka:
Premiérová výstava v rámci cyklu Profily prezentuje tematický výber z experimentálnej tvorby multimediálneho umelca ako priamu reflexiu hudby. Názov „Partitúry“ korešponduje s pretavením autorových obrazov do zvuku, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou jeho komorných diel.
Výber diel na výstave prezentuje časť rozsiahleho celku grafických partitúr. Tie sú vizuálnym záznamom rôznych procesov zvuku, ktorý v Prokopovej tvorbe predstavuje dôležitý element a podmieňuje jeho umelecký prejav. Grafické partitúry sú časozberným záznamom a vizuálnym denníkom zároveň. Sú prejavom slobodnej tvorby, výsostne nekomerčnou záležitosťou a vypovedajú o statuse kreatívneho a slobodného umelca.
Zbyněk Prokop patrí k predstaviteľom staršej generácie výtvarníkov, ktorí formovali kultúrne prostredie v Košiciach a na východnom Slovensku. Od roku 1999 pôsobí pedagogicky na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby. Spolu s Jurajom Bartuszom a Marcelom Strýkom stál pri zrode myšlienky založenia Fakulty umení, ktorá vychovala desiatky kvalitných umelcov, ktorí sú dnes etablovaní na slovenskej a medzinárodnej kultúrnej scéne. V kontexte pedagogickej výučby smeruje svoje zameranie na sound art a iné intermediálne presahy. Rovnako tak tvorba Zbyňka Prokopa je definovaná intermediálnymi presahmi, vyznačuje sa symbiotickým prepojením vizuálneho umenia v podobe tradičnej grafickej polohy s prepojením nových médií.
Grafické partitúry reprezentujú vizuálne záznamy, prevedené v tradičnom médiu grafiky a kombinovaných techník, ktoré je pre Prokopa blízke, intímne a miestami doslova terapeutické. Partitúry reflektujú zvuky rôznych fyzikálnych a prírodných procesov, vo výstupe záznamov na papierovom médiu, ktoré rafinovane využíva aj vizuál notovej osnovy, ako primárneho znaku zdôrazňujúceho prepojenie so zvukom. Partitúry majú lyricko-poetický výraz, sú výpoveďou o stave mysle a duše v snahe o autobiografickú reflexiu. Ich asamblážovitá povaha zdôrazňuje prácu s rozličným materiálom a technikou. Grafické partitúry ako komplexné a súborné dielo predstavujú akýsi pomyselný archív autora, ktorý dokumentuje takmer 40 rokov vnímavého skúmania a prepájania vizuálneho a zvukového umenia.
Tvorba Zbyňka Prokopa má značný intermediálny charakter a do istej miery ju formovalo aj prostredie, v ktorom sa Prokop pohyboval. V 80. rokoch bol súčasťou nekonvenčného hudobno-intermediálneho zoskupenia Lesní Speváci & The Nace, ktoré pôsobilo v prostredí tzv. undergroundu a ktorého vedúcou osobnosťou bol aj významný košický filozof a umelec Marcel Strýko. Od roku 1989 pôsobí taktiež v soundartovom zoskupení Transmusic Comp, ktoré sa zrodilo v prostredí neoficiálnej výtvarnej scény okolo osobnosti Milana Adamčiaka. V rámci neoficiálnej scény realizoval tzv. bytové výstavy, ktoré prezentovali aktivity neoficiálnej scény, resp. spoločenstva hľadajúceho a realizujúceho oázy slobody v totalitnom režime. Okrem pedagogickej činnosti a voľnej tvorby sa Prokop venuje aj organizovaniu kultúrneho života (multimediálny festival Genius Loci Levoča v spolupráci s Petrom Machajdíkom, Levočské fórum ktoré spoluorganizoval s priateľmi), grafickému a knižnému dizajnu.
PhDr. Miroslav Kleban, kurátor výstavy
https://www.gus.sk/zbynek-prokop-partitury/